Är det någon som förstått storheten i Twitter?

bild2.png

Lotta Holmström skriver i inlägget “Twittervision – see the world tvitter” på Citizen Media Watch att det är coolt. Och jag brukar vara öppen för nya “coola” grejer. Men är inte detta bara trams. Även om det möjligtvis kan tänkas hamna i kategorin “coolt trams”.

Jag registrerade mig snabbt. Och skrev vad jag gjorde, typ: “I’m working”. So what!!? Vem bryr sig? Några vänner vågade jag inte ens bjuda in.

One Response

  1. Jag förstår invändningen. Visst är det nonsens. Men frågan är hur mycket väsentligt som förmedlas på alla kidsens statusmeddelanderader i MSN Messenger? Inte är det mycket substans där heller, inte sant? Ändå är det en populär kommunikationsform. Läs mitt inlägg på http://nonsens.blogg.se/1174585245_twitter.html för att få en alternativ bild av fenomenet.

Leave a Reply